Napotki ob prijavi
Spoštovani obiskovalci muzeja!
Posredujemo vam nekaj napotkov ob prijavi na obisk v Slovenskem šolskem muzeju, z namenom, da bi zaposleni v muzeju lahko čim bolj uspešno organizirali vaš obisk, predvsem pa z željo, da bi bili vi in skupina obiskovalcev, ki jih pripeljete v muzej, z obiskom zares zadovoljni.
PRIPOROČILA NIJZ ob obisku muzeja
1. NAČRTOVANJE IN PRIJAVA OBISKA / REZERVACIJA TERMINA
SŠM v sklopu pedagoških dejavnosti nudi: - vodstva po stalni (Šolstvo na Slovenskem skozi stoletja) in občasnih razstavah; - muzejske učne ure naših babic in dedkov (znotraj ponudbe glede na starost skupine lahko izbirate med različnimi vsebinami – učnimi predmeti); - muzejske delavnice.
Priporočamo vam kombinacijo vodenega ogleda razstav in udeležbe na eni od učnih ur ali eni od muzejskih delavnic.
Obisk skupine je potrebno predhodno najaviti. Če imate termin že natančno izbran, je mogoče rezervacijo narediti tudi več mesecev prej. Rezervacijo lahko naredite po telefonu 051/238 259, 01/ 25 13 024 ali e-pošti prijava@solskimuzej.si.
Pri tem bomo od vas potrebovali nekaj osnovnih podatkov: datum obiska, uro prihoda, ime šole, telefonsko številko oziroma e-pošto, starost učencev, število učencev in spremljevalcev, dodatne potrebe in želje.
Po e-pošti boste prejeli potrditev rezervacije in osnovne napotke.
Najkasneje en teden pred načrtovanim obiskom je potrebno rezervacijo potrditi (po e-pošti ali telefonu).
V primeru da skupina najavi obisk in rezervacijo termina tudi potrdi, nato pa brez predhodne odjave ne pride na dogovorjeni in potrjeni obisk, bomo skupini primorani zaračunati obisk muzej.
- Stroške obiska muzeja lahko poravnate z naročilnico ali gotovino. (cenik je dostopen na osnovni strani na zavihku O muzeju...)
2. TRAJANJE OBISKA
Za obisk muzeja si zagotovite ustrezen čas (1-2 uri, odvisno od programa). Če ima skupina manj časa, izberite krajši program. »Učnih ur naših babic in dedkov« ter muzejskih delavnic ni mogoče krajšati.
a) Krajši programi (npr. samo udeležba na učni uri ali samo voden ogled muzeja) trajajo 1 polno uro (za učno uro 15 minut priprava na uro, 45 minut učna ura). Skupina lahko šteje največ 40 učencev (vključno s spremljevalci).
b) Daljši programi (npr. kombinacija vodenega ogleda muzeja in udeležbe na učni uri) trajajo 2 polni uri (45 minut vodstvo po stalni in občasni razstavi, izpolnjevanje delovnih listov ali 15 minut ogled učne ure Domača kokoš na CD-ju, 15 minut priprava na uro, 45 minut učna ura).
Skupina lahko šteje največ 80 učencev (vključno s spremljevalci) – v muzeju se razdeli (npr.: 2x40 učencev), prva skupina gre v razred na učno uro, druga skupina ima ogled stalne in občasne razstave ter ogled učne ure na CD-ju. Po eni uri se skupini zamenjata.
3. PRIPRAVA UČENCEV NA »UČNO URO NAŠIH BABIC IN DEDKOV«
Namen učnih ur je preplet spontanega učenja in zabave, kjer obiskovalci »v živo«, skozi »živo igro zgodovine« spoznajo določeno obdobje šolske preteklosti z njegovimi osnovnimi (tudi vzgojnimi) značilnostmi. To izjemno doživetje, ki ga ponujamo v Slovenskem šolskem muzeju, je zares uspešno in nepozabno, če so obiskovalci nanj tudi ustrezno pripravljeni. To je posebej pomembno pri šolskih skupinah iz prve triade osnovnošolskega izobraževanja.
Od ustrezne pripravljenosti obiskovalcev je odvisna uspešnost obiska. Vse spremljevalce skupin vljudno prosimo, da obiskovalce primerno pripravite na obisk muzeja. Prosimo vas, da učence na obisk pripravite že v šoli - seznanite jih z načinom obnašanja v muzejski ustanovi (npr. predmetov se dotikamo samo z očmi, ne tekamo po muzeju, se ne prerivamo, ne vpijemo).
Posebej pomembno pa je, da jih pripravite na obisk »učne ure naših babic in dedkov« in učence predhodno informirate:
- da je učna ura muzejsko doživetje pouka izpred sedemdeset, sto, sto petdeset oz. dvesto let;
- da pri tem veljajo takratne stroge vzgojne metode, kot sta leskova palica in klečanje na koruzi, ki jih pri učni uri tudi izvajamo, obiskovalci pa jih lahko občutijo "na svoji koži";
- naš namen je čim bolj identičen prikaz pouka, zato se otroci za pouk oblečejo v "stare" šolske kostume, skrojene po takratnih "modnih zapovedih";
- da so vsi obiskovalci (tudi spremljevalci skupine) v razredu učenci in skupaj z gospodično učiteljico oz. gospodom učenikom poskušajo ustvariti vzdušje stare šole - to je odvisno tudi od vašega razpoloženja in motiviranosti, zato bomo veseli, če boste upoštevali ta navodila, namenjena obojestranskemu zadovoljstvu;
- če pride pri pouku do nediscipline, motenj ali izgredov učencev, lahko gospodična učiteljica oz. gospod učenik ukrepa po starih metodah (grožnja z leskovo palico, klečanje na koruzi, nošnja lesenega osla), učenca lahko pošlje iz razreda ali prekine učno uro; enako velja za vodstva po razstavi;
- med učno uro fotografiranje ali snemanje ni dovoljeno, lahko pa fotografirate na začetku in koncu učne ure.
Zgornje informacije so zapisane v izjavi spremljevalca skupine, ki jo boste ob prihodu v muzej izpolnili:
izjavaspremljevalcaskupine2017.doc
4. DRUGO
- Prosimo vas, da v muzej prihajate čim bolj točno ob dogovorjeni uri, saj bo le tako ves program ogleda lahko potekal nemoteno. Če to ni mogoče, zamudo sporočite muzeju na tel. št. 01/2513024 ali na št. mobilnega telefona 051/238 259. - Pri samem obisku mora učitelj sodelovati in skrbeti za disciplino.
- MALICA: zaradi prostorske stiske vam v muzeju žal ne moremo ponuditi primernega prostora za malico. Če vseeno želite, da otroci v času obiska muzeja tudi malicajo, lahko to storijo v garderobi, ki se nahaja na začetku prvega razstavnega prostora. V tem primeru vas prosimo, da nas na to možnost opozorite ob prijavi, da bomo lahko vaš obisk temu prilagodili.
5. PO OBISKU
Povratna informacija o obisku muzeja kustosu pedagogu in vodičem bo zelo dobrodošla in koristna za izboljšave in kakovostno delo v muzeju. Še posebej bomo veseli kakšne risbice, zgodbice, vtisov otrok z obiska v muzeju.
Želimo, da bi bilo naše skupno druženje v Slovenskem šolskem muzeju poučno, kulturno in prijetno!
Lepo pozdravljeni do snidenja,
Slovenski šolski muzej
|