Potopisni večer ~ Sporočila Bolivije

Prijazno  povabljeni v Slovenski šolski muzej
na potopisni večer v četrtek,
24.1. 2013 ob 18. uri

Igor Štrucelj in Ira Zorko
· SPOROČILA BOLIVIJE ·

Spremljevalni program ob razstavi Šola iz zemlje: Učenje visokih Andov

Brošura Šola iz zemlje

Igor Štrucelj, je popotnik in raziskovalec domorodnih ljudstev, duhovnih tradicij ter  človeške zavesti.
Leta 2012 je s skupino popotnikov iz Slovenije, ki jo je po manj znanih poteh Bolivije vodila Tina Zgonik,
spoznaval naravo in ljudi te južnoameriške dežele, ki ima največji delež staroselskega prebivalstva vseh držav ameriške celine (70%) in je v vseh pogledih najbolj tradicionalna.
Trenutno zbira prijave za naslednjo skupino popotnikov.
Na predavanju bo spregovoril o svojih izkušnjah v Boliviji in o duhovnih vrednotah staroselskih ljudstev.
Dotaknil se bo njihovih starih tradicionalnih načinov življenja in jih primerjal s starimi tradicijami in verovanji v Sloveniji. Njegovo glavno sporočilo predavanja je odnos staroselcev do sočloveka, družbe in narave.

Ira Zorko je rojen 1962 v Ljubljani, kjer je 1992 leta diplomiral na Fakulteti za arhitekturo.
Bolivijo je kot izpolnitev svoje otroške želje prvič obiskal šele pred dobrim letom,
to jesen pa ponovno kot član tam nastajajoče ekološke skupnosti.
Tamkajšnja doživetja so mu okrepila zavest o modrosti in pomembnosti brezčasnega izročila človeških kultur, ki nas zavezujejo k etičnemu delovanju in čuječnosti.
Na predavanju bo spregovoril o svojih izkušnjah ter o vidnih in manj vidnih povezavah med Bolivijo in Slovenijo.

»Dobro življenje« za Andinca pomeni življenje v skupnosti,
­­­kjer prva oseba, kot velja za jezik ajmara, ni »jaz«, ampak »mi«.

Naj vsi hodimo skupaj,

naj nihče ne ostane zadaj,

naj vsi imamo vse, kar potrebujemo,

naj nikomur nič ne manjka.

(molitev ljudstva Ajmara)