Kulturni bazar 2022Kulturni bazar v Cankarjevem domu MK, MIZŠ, ZRSŠ in Cankarjev dom s partnerji
31. marec 2022 Od 8. do 20. ure Brezplačno
 Program največjega strokovnega usposabljanja iz kulturno-umetnostne vzgoje Kulturni bazar 2021 vključuje več kot štirideset dogodkov: predstave, filmske projekcije, predstavitve, predavanja, okrogle mize, delavnice in vodenja po razstavi, ki jih namenjamo strokovnim delavcem in študentom z različnih področij (vzgoje in izobraževanja, kulture, kmetijstva in prehrane, zdravstva, sociale, okolja in prostora …). Osrednja tema programa je Umetnost–znanost–tehnologija–izobraževanje: misliti prihodnost danes, posebno pozornost pa namenjamo tudi 30. obletnici osamosvojitve Republike Slovenije.
 Prijava na usposabljanje Na brezplačno strokovno usposabljanje se prijavite z e-prijavo. Zaradi učinkovitejše organizacije, pa tudi zaradi številčnih omejitev udeležbe na posameznih dogodkih, prijavo posredujte čim prej, najpozneje do 24. marca 2022.
* * * Kulturni bazar pripravljajo Ministrstvo za kulturo, Ministrstvo za izobraževanje, znanost in šport ter Zavod RS za šolstvo.
V sodelovanju z: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano, Ministrstvo za zdravje ter Ministrstvo za okolje in prostor. Častno pokroviteljstvo: Slovenska nacionalna komisija za Unesco.
Izvršni producent prireditve je Cankarjev dom v Ljubljani.
____________________________________________________________________________________
ŠTIHOVA DVORANA / 14.00–15.30
Tematski sklop Kultura in umetnost / blagostanje družbe in posameznika
Višje, hitreje, močneje – Šport kot del kulturne dediščine slovenskega naroda
okrogla miza
Poudarek na vsebinah za OŠ in SŠ
Izvajajo:
prof. dr. Ivan Čuk, Fakulteta za šport, Univerza v Ljubljani;
Zinka Junkar, Kulturni dom Krško – enota Grad Rajhenburg;
dr. Aleš Šafarič, Slovenski šolski muzej in muzej športa;
Vilja Lukan, Tržiški muzej;
Nataša Robežnik in Andreja Zupanec Bajželj, Muzej novejše zgodovine Slovenije;
dr. Aleksandra Berberih Slana in Simona Tripkovič, Muzej narodne osvoboditve Maribor
V uvodnem predavanju bo prof. dr. Ivan Čuk opisal bogato zgodovino slovenske telesne kulture.
Že v Slavi vojvodine Kranjske je Valvasor opisal prva tekmovanja – boje čolnarjev.
Organizirana telovadba se je začela z ustanovitvijo Južnega Sokola leta 1863, pozneje so se organizirali še kolesarji in planinci.
Velik premik v telesni kulturi pomeni delovanje dr. Viktorja Murnika, ki je ustanovil moški vaditeljski zbor 1896 in čez dve leti še ženskega; vaditeljska zbora izobražujeta prve usposobljene iz telesne kulture.
Pod Murnikovim vodstvom je bila ustanovljena prva telesnokulturna in tudi športna slovenska zveza, ki je leta 1907 vstopila v mednarodno zvezo in od takrat Slovenci sodelujemo na velikih tekmovanjih.
Tako smo leta 1922 dobili prvega svetovnega prvaka Petra Šumija in 1924 prvega olimpijskega prvaka Leona Štuklja. Poseben vzgon je telesna kultura, in poudarjeno šport, dobila z osamosvojitvijo leta 1991, saj sodi Slovenija na tem področju med najbolj razvite države sveta.
V drugem delu okrogle mize bodo nekateri slovenski muzeji predstavili zbirke in razstave ter spremljajoče pedagoške programe, ki predstavljajo slovenske športnike in njihove dosežke.
Muzej športa, ki deluje v okviru Slovenskega šolskega muzeja, je osrednji muzej, namenjen slovenski športni dediščini. Ker deluje v slabih prostorskih razmerah, svojo dejavnost predstavlja predvsem s predavanji in pisnimi prispevki, na vodenih ogledih skozi gradivo različnih športnih panog pa obiskovalcem strnjeno predstavijo bogato slovensko športno zgodovino in pomen ohranjanja športne dediščine.
Kulturni dom Krško, enota Grad Rajhenburg, bo predstavil prenovljeno razstavo najpomembnejših odličij Primoža Kozmusa in z njo povezane pedagoške dejavnosti. Razstava je primer sodelovanja in povezovanja z lokalnim okoljem, ki privablja tako ljubitelje kulture in športa kot tudi razne protokolarne skupine.
V Tržiškem muzeju si obiskovalci lahko ogledajo Slovenski smučarski muzej. Razstava prikazuje razvoj smučanja od pradavnine do današnjih dni. Razstavljene so številne smuči, in smučarska oprema. Prikazan je način izdelave smuči v kolarskih delavnicah. Del zbirke je posvečen tudi našim najboljšim alpskim smučarkam in smučarjem.
Muzej novejše zgodovine Slovenije bo svojo občasno razstavo V čevljih zmagovalcev: Slovenci in Slovenke ter njihovi športni uspehi posvetil predstavitvi uspehov in osebnih zgodb slovenskih športnikov in športnic. Z ilustracijami, športnimi vadbami, športnimi rekviziti ipd. bo razstava osvetljevala svet športa in telesne kulture. Predstavljene bodo izjemne osebne zgodbe, kompetence posameznikov in vloženo delo, ki športnikom omogočajo dosego odličnih športnih rezultatov.
Muzej narodne osvoboditve Maribor se ponaša z bogato športno zbirko, ki jo predstavlja na občasnih razstavah, na stalni razstavi Stoletje sprememb pa sta predstavljeni legendi mariborskega športa, Josip Primožič - Toš in Leon Štukelj. V letu 2021 je bila tako na ogled občasna razstava Zavedni duh v zdravem telesu – 120 let organiziranega slovenskega športa v Mariboru. Predstavljala je vse športne panoge, ki so bile v tem obdobju vključene v današnjo Zvezo mariborskih športnih društev Branik, in športnike, ki so s svojimi uspehi zaznamovali delovanje društva in šport v Sloveniji. Ob stalni in občasnih razstavah ponujajo številne pedagoške programe za popularizacijo športa med otroki in mladostniki. Ob tem je ključno tesno sodelovanje z mariborskimi športnimi društvi, ki delujejo pod okriljem Branika.
DVORANI E1+2 / 10.30‒12.00 Predstavitve delavnic / programov na 9 točkah Izkušam, ustvarjam, razmišljam in se učim: interaktivna predstavitev pedagoških programov muzejev in galerij za mlajše otroke Poudarek na vsebinah za vrtce ter prvi dve triadi OŠ Trajanje 90 minut
Belokranjski muzej Metlika - Naredimo igračo “SOKOL”
Slovenski šolski muzej - Iz stare šolske torbice - predstavitev starih šolskih pripomočkov in kazni
Pomurski muzej Murska Sobota - Skrivnostni predmeti
Pokrajinski muzej Kočevje - V deželi Kačariji
Muzej Ribnica - Lesko in Glinko
Slovenski gasilski muzej Metlika - Gasilska medalja
Muzeji radovljiške občine - Svet opraševalcev
Posavski muzej Brežice - Projekt Črno belo bogastvo in pedagoški programi
Galerija Božidar Jakac - Vtisi in odtisi v parku skulptur in galeriji
12.30‒14.00 Muzejske zmenkarije: interaktivna predstavitev pedagoških programov muzejev in galerij za najstnike Poudarek na vsebinah za tretjo triado OŠ in SŠ Trajanje 90 minut
Kulturni dom Krško - Rajhenburški - predstavitev pedagoškega programa
Muzej krščanstva na Slovenskem - Predstavitev posodobljenih programov Pisarski mojster Bernard (kaligrafska delavnica) ter Srednjeveška iniciala (ustvarjalna delavnica)
Muzej Velenje - Fotografija nekoč
Pokrajinski muzej Ptuj - Ormož - Svet glasbil na Ptujskem gradu
Javni zavod Trubarjevi kraji - Trubarjeva domačija - Poti knjige, sprehodi z aplikacijo Velikolaška
Slovenska kinoteka - Zgodovina filma na filmskem traku
Goriški muzej - Predstavitev muzejskih kovčkov: NePozabljeni predmeti / Zgradili bomo Novo Gorico
Narodna galerija - Mularijo v galerijo
________________________________________________________________________________
|