Naprej v preteklost ~#veselimuzej

Za nami sta dve neobičajni leti, ki sta s seboj prinesli vsakodnevna prilagajanja in iskanje novih pristopov v digitalnem okolju, s katerimi opozarjamo na bogastvo, ki ga ponujajo naši muzeji in galerije. Iz tega je nastala tudi akcija Naprej v preteklost. Zato smo za vse ljubitelje umetnosti ponovno pripravili poseben teden brezplačnih spletnih dogodkov. Tema je veseli muzej, prazničnemu času primerno. Akcijo lahko spremljate tudi na socialnih omrežjih na hashtagih #naprejvpreteklost in #veselimuzej.

6. –  12. december 2021

6.12.2021 / Vas zanima, kako zgleda zakulisje naših učnih ur?
Oglejte si, kaj povesta vodiča Tamara Šterk in Domen Šega.
Zakulisje učnih ur #veselisodelavci - YouTube

7.12.2021 / Gospodična učiteljica
Gospodična učiteljica #veselisodelavci - YouTube

Sploh ni prvič, da se šola srečuje z epidemijo, a ukrepi so bili včasih še malo drugačni.

8.12.2021 / Kaj je v našem muzeju najbolj všeč našemu direktorju Staneta Okolišu?
Veseli muzej = veseli obiskovalci #veselisodelavci - YouTube

Naš muzej je prav zaradi naših obiskovalcev tako vesel in živahen kot vsaka šola. Kaj pa se v muzeju zgodi, ko obiskovalci odidejo pove naš oblikovalec Marjan Javoršek.
Muzejski živ žav #veselisodelavci - YouTube

Kako ste pa vi hodili v šolo? Označite prijatelje, s katerimi ste imeli skupno šolsko pot.

Učenci OŠ Krško iz vasi Gornje, Srednje in Spodnje Pijavško so imeli do šole 7 km. Zime so bile hude in mrzle. Sneg ni prizanašal in tudi ceste niso plužili.

V občinskem odboru v Krškem je bil odbornik za območje omenjenih vasi, kmet Jožef Rostohar. S prošnjo se je obrnil na občino in utemeljil težke razmere otrok in prosil za finančno pomoč za avtobus, ki naj bi vozil v najbolj kritičnih dneh otroke v šolo. Občina je ugodila prošnji in otroci so v polnem številu redno in z veseljem hodili v šolo.

(Zapis Štefanije Rostohar)

9.12.2021 / Zakaj pri svojem delu uživa kustosinja Mateja Ribarič izveste v naslednjem videu.
Ko je hobi tudi služba #veselisodelavci - YouTube

Kaj niso počitnice nekaj najbolj veselega? Tako je o njih razmišljal gospod učenik iz leta 1904.

10.12.2021 / Kaj preganja urednika naše Šolske kronike, Antona Arka?
Skrite zaloge (smoki) pri uredniškem delu #veselisodelavci - YouTube

Prijetne zimske večere je lepo preživeti na toplem ob knjigi, a nikar ne pozabite prej prebrati navodil, kako ravnati s knjigo.

11.12.2021 /  Naša sodelavka Mateja Pušnik vas bo vedno z nasmehom sprejela v našem muzeju.
Nasmeh je najlepša dobrodošlica #veselisodelavci - YouTube

Naš muzej je vesel tudi zaradi dobrega vzdušja med sodelavci.
Uspehe je treba praznovati #veselisodelavci - YouTube

Včeraj smo vas vabili k branju, danes pa vam kličemo: »Pustite knjige in ven na plano!«.

12.12.2021 / Čeprav od ustanovitve Slovenskega šolskega muzeja mineva že 124. leto, naša kustosinja Marjetka Balkovec Debevec trdi, da bo naš muzej vedno mlad (in vesel).
Naš muzej bo vedno mlad #veselisodelavci - YouTube

Za konec še en poseben praznik veselja, ki ga predstavlja rimski magister Quintus Caelius Orbilius Severus.
Io, Saturnalia et felicem annum novum! #veselisodelavci - YouTube

Hvala za spremljanje v tem tednu. Upamo, da ste tekom tedna opazovali barve naše prihajajoče stalne razstave in komaj čakamo, da jih odkrijete v živo!

• Program