Nacionalni muzeji Slovenije MMD 2020

Mednarodni muzejski dan 2020

MUZEJI IN ENAKOST: RAZNOLIKOST IN INKLUZIVNOST
(Museums for Equality: Diversity and Inclusion).

Vabimo vas na odprtje VIRTUALNE skupinske razstave
~NACIONALNI MUZEJI SLOVENIJE 2020~

V ponedeljek, 18. maja 2020, bomo po celi Sloveniji muzeji in galerije obeležili mednarodni muzejski dan s PROSTIM VSTOPOM in obilico raznovrstnih dogodkov, prilagojenih na ukrepe zoper koronavirus.

Večji poudarek bo tako tudi na virtualnem obeleženju #IMD2020. Ker menimo, da je poslanstvo muzejev, da se odzivajo na družbena dogajanja in da to poslanstvo slovenski muzeji tudi na inovativne načine uresničujemo, bomo javnosti predstavili svoje projekte in dobre prakse, ki se nanašajo na enakost, raznolikost in inkluzivnost ranljivih skupin. ICOM Slovenija bo muzeje in galerije predstavil v posebni virtualni knjižici, ki bo v ponedeljek objavljena na spletni strani ICOM Slovenija ter deljena na družbenih omrežjih vseh sodelujočih. Vsak muzej bo svoj projekt predstavil tudi v okviru svojih spletnih strani in na družbenih omrežjih.

Leta 2019 je mednarodni muzejski dan praznovalo več kot 44.000 muzejskih institucij v več kot 158 državah sveta. Med njimi tudi Slovenija s svojo mrežo raznolikih muzejev.

#IMD2020#MMD2020 in #Museums4Equality

_____________________________________________________________________________________

ICOM selects each year for International Museum Day a theme that is at the heart of the concerns of society.

With the theme Museums for Equality: Diversity and Inclusion, International Museum Day 2020 aims at becoming a rallying point to both celebrate the diversity of perspectives that make up the communities and personnel of museums, and champion tools for identifying and overcoming bias in what they display and the stories they tell.

The potential of museums to create meaningful experiences for peoples of all origins and backgrounds is central to their social value. As agents of change and trusted institutions, there is no time like the present for museums to demonstrate their relevance by engaging constructively in the political, social, and cultural realities of modern society.

The challenges of inclusion and diversity and the difficulty of navigating complex social issues in increasingly polarised environments, while not unique to museums and cultural institutions, are important ones, due the high regard in which museums are held by society.

An increasing public expectation for social change has catalysed a conversation around museums’ potential for social good in the form of exhibitions, conferences, performances, education programmes, and initiatives created. However, there remains much to do to overcome conscious and subconscious power dynamics that can create disparities within museums, and between museums and their visitors.