Potres v Zagrebu HŠM, 22.3.2020

Nedeljski potres v Zagrebu je močno poškodoval tudi Hrvaški šolski muzej

Potres v Zagrebu, ki je 22. 3. 2020 prizadel starejši del Zagreba, je poškodoval tudi stavbo Hrvaškega učiteljskega doma v katerem od leta 1901 deluje tudi Hrvaški šolski muzej.  Stavbo iz konca 19. stoletja so oblasti po potresu zaradi poškodb označili kot neuporabno in vsi smo zaskrbljeni za možnosti nadaljnjega delovanja muzeja. Imenitna stavba  je bila namreč zgrajena 1889 s prizadevanji hrvaškega učiteljstva kot dom učiteljskih organizacij na tedanjem Univerzitetnem (Vseučiliškem) trgu in stoji danes na Trgu Republike Hrvatske, blizu poslopja Univerze in nasproti osrednje hrvaške gledališke hiše HNK.

Takole so poročali pri nas o odprtju palače Hrvaškega učiteljskega doma 4. 9. 1889:

Iz Zagreba. Otvorenje »Hrvatskega učiteljskega doma« v 4. dan t. m. je bilo v vsakem oziru sijajno. Danes le toliko povemo, da se je te redke slavnosti udeležilo tudi mnogo učiteljev iz Slovenskega — iz Ljubljane in iz raznih drugih slovenskih krajev. Pri banketu so bile navdušeno vzprejete napitnice češkega učitelja g. Materne in češke pisateljice­ učiteljice gdč. Sokol , ravno tako tudi napitnica g. Josipa Bezlaja, meščanskega učitelja in šolskega nadzornika v Krškem. Telegramov je došlo mnogo. G. šolski nadzornik Žumer je skupščino pozdravil v imenu »Slovenskega učiteljskega društva«. Gg. A. Praprotnik in Ivan Tomšič iz Ljubljane sta brzojavila tako­le: »Prvi učiteljski dom bodi naj prva trdnjava  učiteljskem u napredku i slogi. Slava tako vzglednim i požrtvovalnim hrvatskim učiteljem! « Učiteljski tovariš, 15. 9. 1889, št. 18, str. 283.

Posebej pa so se tudi slovenski učitelji razveselili odprtja Hrvaškega šolskega muzeja v stavbi kjer domuje še danes. Ob 30-letnici Hrvaškega pedagoško-književnega zbora HPKZ  so v slavnostnih dneh avgusta 1901 odprli Hrvaški šolski muzej v petih sobah v I. nadstropju Hrvaškega učiteljskega doma. Slavlje hrv. ljudskega učiteljstva, Učiteljski tovariš, 20. 9. 1901, št. 27, str. 205-207.

S hrvaški muzejski kolegi imamo tradicionalne strokovne povezave, posebej še s sorodnimi muzeji. Informacijo posredujem, da smo tudi slovenski muzealci smo solidarni s hrvaškimi kolegi v tej naravni nesreči v že tako za vse  zdravstveno kriznih časih. Gotovo bodo pozneje tudi možnosti za konkretno pomoč.

dr. Branko Šuštar,
muzejski svétnik v Slov. šolskem muzeju v Ljubljani

Zagrebški potres 22. 3. 2020 je poškodoval tudi prostore Hrvaškega šolskega muzeja: http://www.hsmuzej.hr/hr/aktualnosti/potres-22-ozujka-2020/