Ta veseli dan KuLTuRe 2019

Muzej bo na Ta veseli dan kulture, v torek, 3.12. odprt od  11.00 – 19.00 ure.

Ogledate si lahko:

- drugi del stalne razstave Šolstvo na Slovenskem skozi stoletja

- občasno razstavo V tem domu luč prosvete sije. Razstava ob 100-letnici prve šole za slepe in slabovidne na Slovenskem

- občasno razstavo Dostopno in plemenito. Razstava ob 200-letnici ustanovitve prve javne glasbene šole v Ljubljani

- občasna razstava Periodni sistem v šoli.

PROGRAM:

- 15:00 Učna ura Nedeljska šola
Od začetka 19. stoletja so ob nedeljah organizirali začetne in ponavljalne šole, saj so bili otroci med tednom preveč zaposleni z delom doma. V nedeljski šoli se učenci učijo pisati, brati, računati, rešujejo uganke in se za konec naučijo še pesem Antona Martina Slomška »Ljuba vigred«. Medtem pa gospod učenik vestno pazi na red in disciplino v razredu.

- 16:30 Učna ura Lepo vedenje
S pomočjo šolskega reda iz leta 1902 učenci spoznavajo, kako so se morali njihovi vrstniki pred sto in več leti obnašati na poti v šolo, v šoli in na poti iz šole domov ter kako so bili kaznovani, če so te »šolske postave« kršili. Dotaknejo se tudi bontona – kaj je bonton, kdo je gentleman, dama, kdo je gizdalin, kdaj je nekdo nečimrn, kdaj govorimo o obrekovanju.

- 18:00 Učna ura Lepopis
Pri učni uri lepopisa se učenci seznanijo s pomenom in vlogo lepega pisanja, osnove lepopisne pisave pa pridobijo s pisanjem črk s peresnikom in črnilom. Vaje iz lepopisa seveda potekajo pod budnim očesom gospodične učiteljice.

Vabimo vas, da s kulturo preživite lepe trenutke.