Mednarodni muzejski dan 2019

Naš program...
...od 9.00 do 19. ure na ogled:

- 2. del stalne Šolstvo na Slovenskem skozi stoletja (od 1848 do 2001), 1. del razstave je zaradi prenove zaprt.

Delavnice:

9:30 – 10:30 Nedeljska šola, učna ura iz leta 1865, primerna za najmlajše

11:00 – 12:00 Učna ura v antični Emoni, učna ura iz 1. stoletja n. št.

12:30 – 13:30 Lepo vedenje, učna ura v Avstro-Ogrski iz leta 1907

14:30 – 15:30 Prirodopis: domača mačka, učna ura v Avstro-Ogrski iz leta 1907

16:00 – 17:00 Učna ura v antični Emoni, učna ura iz 1. stoletja n. št.

17:30 – 18:30 Vodnikova šola, učna ura v Ilirskih provincah iz leta 1811

____________________________________________________________________________________

Tema letošnjega Muzejskega dne je
MUZEJI KOT KULTURNA SREDIŠČA: PRIHODNOST TRADICIJE / Museums as Cultural Hubs: The future of tradition

O letošnji temi Muzeji kot kulturna središča. Prihodnost tradicije:
Vloga muzejev v družbi se spreminja. Muzeji se v svojih prizadevanjih, da bi postali bolj interaktivni, usmerjajo k občinstvu in v skupnost, postali so prilagodljivi in mobilni. Postali so kulturna središča, ki delujejo kot platforme, kjer se ustvarjalnost združuje z znanjem in kjer lahko obiskovalci soustvarjajo, komunicirajo in delijo svoja mnenja.

Pri ohranjanju svojih primarnih nalog – zbiranju, skrbi za dediščino, komunikaciji, raziskovanju, postavljanju razstav – so muzeji preoblikovali svoje prakse dela z namenom, da bi se približali skupnostim. Danes postavljajo vprašanja ter iščejo inovativne načine reševanja sodobnih družbenih vprašanj in konfliktov. Z lokalnim delovanjem lahko muzeji tudi zagovarjajo in blažijo globalne probleme, pri čemer se proaktivno spopadajo z izzivi današnje družbe. Kot institucije v središču družbe imajo muzeji moč vzpostaviti dialog med kulturami, zgraditi mostove miru in sožitja ter opredeliti trajnostno prihodnost.

Ker muzeji vse bolj postajajo kulturna središča, ponujajo nove načine interpretacije zbirk, njihove zgodovine in zapuščine. Predvsem negujejo in ustvarjajo tradicije, ki bodo imele nov pomen za prihodnje generacije in za vedno bolj raznoliko sodobno občinstvo na globalni ravni. Ta preobrazba muzejev postavlja vprašanje ter razmislek o vrednosti muzejev in etike dela v muzejski stroki. Hkrati so muzeji osrednja točka skupnosti in sestavni del globalne mreže, saj ponujajo platformo za prenos potreb in pogledov lokalnih skupnosti v globalni kontekst.

____________________________

The role of museums in society is changing. Museums keep reinventing themselves in their quest for becoming more interactive, audience focused, community oriented, flexible, adaptable and mobile. They have become cultural hubs functioning as platforms where creativity combines with knowledge and where visitors can also co-create, share and interact.

While preserving their primary missions – collecting, conservation, communication, research, exhibition – museums have transformed their practices to remain closer to the communities they serve. Today they look for innovative ways to tackle contemporary social issues and conflict. By acting locally, museums can also advocate and mitigate global problems, striving to meet the challenges of today’s society proactively. As institutions at the heart of society, museums have the power to establish dialogue between cultures, to build bridges for a peaceful world and to define a sustainable future.

As museums increasingly grow into their roles as cultural hubs, they are also finding new ways to honour their collections, their histories and their legacies, creating traditions that will have new meaning for future generations and relevance for an increasingly diverse contemporary audience at a global level. This transformation, which will have a profound impact on museum theory and practice, also forces us to rethink the value of museums and to question the ethical boundaries that define the very nature of our work as museum professionals.

At once a focal point for the community and an integral part of a global network, museums offer a platform for translating local communities’ needs and views into a global context.

#MMD2019 #IMD2019 #MuseumDay