Mednarodni muzejski dan 2018

Naš program...
...od 9.00 do 19. ure na ogled stalna in občasne razstave:

- Stalna razstava Šolstvo na Slovenskem skozi stoletja,

- Občasna razstava Šolske stavbe na Slovenskem v objemu stoletja – razstava starih razglednic in novih fotografij stoletnih šolskih stavb,

- Gostovanje mednarodne razstave Poti izobraževanja pri slovanih  / Paths of education in the Slavic world

- Občasna razstava Lingua Latina – razstava o pouku latinščine v javni osnovni šoli

Delavnice:

- 17.00 Učna ura Nedeljska šola
- 18.00 Učna ura Lepo vedenje

__________________________________________________________________________________

Tema letošnjega Muzejskega dne je
HIPERPOVEZANI MUZEJI: Novi pristopi, novi obiskovalci //  Hyperconnected museums: New approaches, new publics

Danes si je nemogoče predstavljati in razumeti vlogo muzejev brez upoštevanja vseh ravni povezanosti muzejev. So vitalni del lokalnih skupnosti, njihove kulturne krajine in del naravnega okolja. Zahvaljujoč tehnologiji lahko muzeji zdaj presežejo svojo osrednjo publiko in nagovarjajo novo publiko preko prilagajanja predstavitev svojih zbirk – to je lahko digitalna dostopnost, dodajanje multimedijskih elementov na razstave ali z uporabo preprostih sodobnih načinov komunikacije – kot je ključnik, ki omogoča obiskovalcem neposredno povezanost in deljenje svojih izkušenj v socialnih medijih.

Vendar vse te nove povezave niso samo posledica tehnologije. Ker se muzeji trudijo ohraniti svoj pomen v družbi, svojo pozornost usmerjajo na lokalno skupnost in nagovarjajo različne skupine, ki družbo sestavljajo. Posledično smo v preteklih letih bili priča nastajanju novih projektov, ki jih organizirajo muzeji v sodelovanju z manjšinami, avtohtonimi ljudstvi, ​​lokalnimi institucijami, ranljivimi skupinami. Za vključitev nove publike in krepitev povezav morajo muzeji danes najti nove načine tolmačenja in predstavitev svojih zbirk. Mednarodno praznovanje muzejskega dne je en korak v tej smeri.

Hyperconnectivity is a term invented in 2001 to design the multiple means of communication we have today, such as face-to-face contact, email, instant messaging, telephone or the Internet. This global network of connections becomes each day more complex, diverse and integrated. In the hyperconnected world of today, museums join the trend. This is the reason why the International Council of Museums (ICOM) has chosen the theme “Hyperconnected museums: New approaches, new publics” for the International Museum Day 2018.

It is impossible to understand the role of museums without taking into account all the connections they make. They are an inherent part of their local communities, their cultural landscape and their natural environment. Thanks to technology, museums can now reach way beyond their core audience and find new publics when approaching their collections in a different way: it can be the digitalisation of their collections, adding multimedia elements to the exhibition or something as simple as a hashtag that allows visitors to share their experience in social media.

However, not all these new connections are due to technology. As museums strive to maintain their relevance in society, they shift their attention to the local community and the diverse groups that make it up. As a result, these past years we have witnessed the birth of countless common projects organised by museums with the collaboration of minorities, indigenous peoples and local institutions. To engage these new publics and strengthen their connections with them, museums must find new ways of interpreting and presenting their collections.

#MMD2018 #IMD2018 #MuseumDay

Press Release