Prof. Anton Bezenšek - 14.12.2015

Vse za slovanski kulturni razvoj! Kulturno in šolsko delovanje prof. Antona Bezenška (1854-1915) na slovanskem jugu.

Okrogla miza in razstava ob 100 letnici. ~ Ponedeljek, 14.12 2015 ob 12. uri v Slovenskem šolskem muzeju.

V decembru 2015 mineva sto let od smrti  rojaka iz štajerskega Frankolovega prof. Antona Bezenška, https://sl.wikipedia.org/wiki/Anton_Bezen%C5%A1ek   enega prvih diplomantov novoustanovljenega Vseučilišča v Zagrebu, ki se je kot prof. na gimnazijah v Sofiji in Plovdivu, stenograf v bolgarskem parlamentu in univ. docent zapisal v kulturno zgodovino vseslovanskega sodelovanja. Po prireditvah v domačem Frankolovem, kjer je Osnovna šola poimenovana po njem opravila tudi raziskovalne naloge in razstavi, ki jo je v galeriji Piros v Globočah pri Vojniku, nedaleč od Frankolovega pripravil g. Jože Žlaus, http://www.mojaobcina.si/vojnik/novice/kultura/galerija-piros.html
tudi v Slovenskem šolskem muzeju opozarjamo na pestro kulturno delo Antona Bezenška (1854-1915). V njem je povezoval slovanske narode: pevsko sodelovanja med Slovani, odmevna knjiga Bolgarija in Srbija, ki  je izšla pri Mohorjevi družbi, v slovenskem tisku je poročal o napredku nove Bolgarske države od konca 70. let 19. stoletja,  ter od dogodkih na Balkanu, ki so pritegnili zanimanje Slovencev - vse do konca leta 1915. Bezenšek se je navduševal nad kulturnim in gospodarskim napredkom Bolgarije h kateremu je prispeval kot mednarodno uveljavljen slovenski in hrvaški stenograf in utemeljitelj bolgarske stenografije, kot gimnazijski profesor poučeval bolgarsko inteligenco tuje jezike, stenografijo in etiko, pisal o Slovencih, prevajal in objavljal, ohranjal pa tesne stike z rodnimi kraji in z literarno nagrado podpiral tudi slovenski kulturni razvoj.

Okroglo mizo s pričetkom ob 12.00 pripravljamo v ponedeljek, 14. 12. 2015 v sodelovanju z Galerijo Piros, lektoratom za bolgarski jezik na FF v Ljubljani, OŠ A. Bezenšek Frankolovo, Prosvetnim društvom Anton Bezenšek Frankolovo, Turističnim društvom Frankolovo, Veleposlaništvom R Bolgarije  in drugimi.

__________________________________________________________________________________

Pdf  - Vabilo-program okrogle mize 14.12.2015

Pdf  - POVZETKI/ABSTRACTS - Vse za slovanski kulturni razvoj! Anton Bezenšek 1915-2015

Pdf - Razstava/Exhibition Vse za slovanski kulturni razvoj! Anton Bezenšek 1915-2015 (Uvod/Introduction)

Pdf -  Muzejski zapiski s poti po delu Bolgarije. Od Sofije prek Plovdiva do Gabrova, Argo 2009 / 52 (B. Šuštar)

Pdf -  Bulgarskoto obrazovanie / Bulgarian Education 2008 Bezensek - B. Šuštar, Reakcii v slovenskata pedagogičeska presa predi 1-ta svetovna vojna za B"lgarskoto obrazovanie i obrazovatelnata dejnost na Anton Bezenšek v B"lgarija.

[Reactions in the Slovenian educational press before World War I to Bulgarian education and the educational work of Anton Bezenšek in Bulgaria. Summary].

V: Bulgarskoto obrazovanie - nacionalni orientiri i evropejski izmerenija: meždunarodna naučna konferencija, Gabrovo, 2008 g.: sbornik s dokladi. Gabrovo: Nacionalen muzej na obrazovanieto: "EKS-PRES", 2008, str. 13-25.

OŠ Antona Bezenška ob 100-letnici